ESTENG

ERM 109: Isamaastikud. Unes nägin ma Eestimaad

30. aprill 2018
Laupäeval,  14.aprillil 2018  algusega kell 18:00
Eesti Rahva Muuseum, A sissepääs

Kantaat „Unes nägin ma Eestimaad“ on Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud Anu Raua loomingust ja ideedest inspireeritud suurvorm, mille esmaettekanne oli 23. veebruaril 2018 Pärnu kontserdimajas.

 

Rasmus Puuri ja Doris Kareva juubelikantaadi “Unes nägin ma Eestimaad” esituse ja akadeemik Anu Raua juubelinäituse “Isamaastikud” avamisega tähistatakse Eesti Rahva Muuseumi 109. sünnipäeva.

Eestlaste eelistatuim põrandavaip on riideribadest kootud radavaip või vaibarada – tubane kõnnitee lävepakust lauani või voodini. Sel moel saavad kõik riideesemed lõpuni kasutatud ja peetud. Vist Evelin Värgil Eesti Vabaõhumuuseumist tuli tore mõte kududa sada meetrit sarnast vaipa Isamaa suureks juubeliks. Mulle helistati ja paluti kavandit. Idee ja mõttelõnga leidsin Heimtali Muuseumist. Meil on seal üks pühaserätt Setumaalt- tumepunast- ja valgetkirja, aga iga natukese maa tagant on sinna sisse kootud peenike sini-must-valge triip. Justkui meeldetuletuseks, kes me oleme ja millisel maal elame. Mõeldud-tehtud. Juubelivaiba iga meetri järele kudusime sini-must-valge triibu ning meeter kahe liputriibu vahel kuulus ühele või teisele kihelkonnale. Töö oli suur – kolm tekstiilikunstnikku olid sellega pikka aega ametis. Ene Pars järjestas kihelkonnad, Reet Talimaa tegi kõik täpsed värvilised kavandid, minu poolt üldine lahendus. Teljed, lõimed, koematerjal. Seda tööd jagus meile kõigile ja veel väga paljudele teistele abilistele. Nüüd on see vaip valmis – tõeline eestlaste ühistöö. Vaipa käis kudumas ligi seitse tuhat inimest. Kudujad meenutasid kodukihelkondi  ja rõõmustasid kaunite värvide üle. Omi ilusaid asju ei maksa ära unustada.
/Anu Raud/

Kantaat “Unes nägin ma Eestimaad” räägib ühe rahva loomisest ja kujunemisest. Tekst koosneb Doris Kareva poolt paari aastakümne jooksul loodud n-ö kohavaibast ehk kohanimedest, mille (koos)kõlad tekitavad seoseid, seosed pilte, pildid loo. Teos algab loomisega, läbib elu küsimused ja sõlmpunktid ning jõuab vääramatult ja paratamatult sinna, kust edasi ei saa. Inimese siseheitlused on ka rahva heitlused, inimese siseküsimused on ka küsimused, mida rahvas peaks eneselt küsima. Et edasi minna.
/Rasmus Puur/

 

Rasmus Puur/Doris Kareva
Teksti loeb Tõnis Rätsep
Solistid Meelika Hainsoo, Mati Turi ja Elise-Marleen Eek
Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi laste- ja noortekoor, Segakoor Endla, Pärnu Kammerkoor
Orkester
Dirigent Rasmus Puur

Videoprojektsioon: Taavi Varm
Koormeister: Elo Kesküla
Lavameistrid: Arvi Sommer (orkester)
Korraldus: MTÜ Pärnu Kontserdibüroo
Kontserdi produtsent: Helen Erastus